• Tarihi sokaklarda 1 gün !

  Tarihi sokaklarda 1 gün !

  Bugün, kafe kafe gezmek yerine sokak sokak gezmeye karar verdik. Bebek'in küçük, taş kaldırımlı yollarından geçtik, 60 yıllık mahalle sakinleriyle sohbet ettik, hiç bilinmeyen küçük bir kilise keşfedip hikayesini dinledik. Kalabalık ve gürültülü Bebek sahilden sıkılıp semtin yukarı taraflarını görmek bizleri çok şaşırttı. Çünkü her yeni sohbette, o kargaşanın içerisinde farklı bir dünya bulduk.


  Bebek sokaklarını gezdikten sonra saat 3 civarı küçücük bir vapura binip "bence" Boğaz'ın en güzel yerlerinden geçerek Anadolu Hisarı'na ulaştık. Bizans zamanındaki Patamion yani Göksu Deresi'nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü yer ve Boğazın en dar noktası olan Anadolu Hisarı, bizlere kendimizi " İstanbul'da değilmiş gibi" hissettirdi :) 1395 yılında Bayezid tarafından yapılan kale görkemini hala korumakta.

  Küçük evleri, dar sokakları, ağaçlardan sarkan meyveleri, etrafta hantal hantal dolaşan kedileri Anadolu Hisarı'nn vazgeçilmezleri :) Fakat İstanbul'un fethinden sonra önemi giderek azalan iç ve dış kalelerin içlerini gezmek ne yazık ki mümkün değil bu yüzden bizim gibi bu hayallere boşuna kapılmamak gerekiyor... Sahilde bulunan ve birbirinin neredeyse aynısı olan çay bahçelerinde çay içmek yerine eski Osmanlı mezarlıkların görmek için semtin sokaklarını gezmeye devam ettik.
   

   


  İlerleyen saatlerde ise kendimizi Kanlıca'ya doğru yürürken bulduk. Bu uzun yürüyüşün normalde bizi yorması gerekiyordu. Fakat öyle güzel yerlerden geçip öyle güzel manzaralar seyrettik ki ancak Kanlıca'ya varınca yorgunluğumuzu farkedip kendimizi hemen tarihi kanlıca yoğurtçusuna attık :) Kanlıca yoğurdu, pudra şekeri bahane ama seyrettiğimiz manzara şahaneydi :) ballı, pekmezli, dondurmalı gibi pekçok çeşidi olan yoğurdun bence en lezzetlisi sadesi pudra şekeriyle yenileni :)
   

  Sahipleri Kanlıca Yoğurdu için şöyle diyor : "Dünden bugüne geleneksel tadı yaşayın ve yaşatın bizimle; ki, şaire inat olsun: "Umursayan çok Kanlıca'daki yoğurdu".Poyraz Dede'den bugüne 5 kuşaktır ailecek sevgiyle ürettiğimiz yoğurdumuz sizlerin sayesinde bugün tüm dünyada Kanlıca yoğurdu olarak tanınıyor..." Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu" doğal ve katkısız olarak aynı tadı sizler için koruyor."

   

  Önceki Yazı
  Merkez Meryem Ana Kilisesi
  Sonraki Yazı
  Limonata Durakları !