• Şehir Turu: Viyana

  Şehir Turu: Viyana

  Budapeşte'den gelirken "bir şehir daha ne kadar düzenli olabilir ki?" diye düşünüp şehre adımımızı atar atmaz sözümüzü geri aldığımız Viyana, ne kadar zaman geçirirseniz geçirin kendini özletmeyi başarabilen, sokaklarında gezerken huzura doyabileceğiniz ve gezilip görülecek yerlerini kolay kolay bitiremeyeceğiniz bir şehir.

  Fotoğraflara bakarken aslında 3 güne pek çok şey sığdırdığımızı hatırlıyorum. O zaman basit bir liste oluşuturup Viyana'yı bir kez de beraber gezelim.

  1-) Tarihi Mekanlar

  a) Aziz Stephan Katedrali: Roma Gotik mimarisinin izlerini taşıyan ve 1365 yılında inşa edilen Aziz Stephan Katedrali şehrin meydanında bulunan ve görkemiyle beni büyüleyen bir yapı. etrafında bir kaç tur attıktan sonra bile mimarisine, işlemelerine ve ihtişamına inanamayarak içini gezmeye başlıyoruz. İçeride yüzlerce insanın dua ettiği geniş bir alan, mumlarla aydınlatılmış tavan, ince ince işlemelerle süslenmiş duvarlar ve daha nicesi bir kez daha şaşırtıyor bizleri. Kalabalık bir alışveriş caddesinden sonra katedralin atmosferinde epeyce zaman geçiriyoruz.

  b) Hofburg Sarayı:  Zamanında pek çok önemli isme ev sahipliği yapmış ve içerisinde 4.659.852 adet tarihi eserin bulunduğu sarayı gezmek 11€. ( Tarihi isimlere örnek olarak, Hitler'in de bu sarayın balkonundan konuşma yaptığını belirtmekte fayda var.)

  c) St. Peter Kilisesi: Orta Çağ'da inşa edilen kilise, kentin en eski kilisesi... Eski yapıların arasından bizlere göz kırpan kilisenin fotoğraflarını paylaştıktan sonra anlıyoruz ki Viyana'ya gelen herkes bu yapıyı fotoğraflamış ve çok sevmiş :)

  d) Schönbrunn Sarayı: Avrupa'nın en görkemli ve önemli saraylarından olan Schönbrunn Sarayı'nda 1400 oda bulunmaktaymış... Geniş bahçesinde vakit geçirmeyi ve sarayı gezmeyi mutlaka denemelisiniz. 

  e) Belvedere Sarayı: viyana'yı gezmek neden mi bu kadar uzun sürüyor? Çünkü her yol, görkemli bir saraya çıkıyor :) 1668-1745 yılları arasında yapılan Belvedere, pek çok önemli sanat eserine de ev sahipliği yapıyor.

  f) Viyana Üniversitesi: En çok nerede zaman geçirmeyi özledin? derseniz, Viyana Üniversitesi'nin bahçesinde uzanıp gökyüzünü izlemeyi ve sohbet edip güzel havanın tadını çıkarmayı çok özledim derim ! 

  g) Mozart'ın Evi: Klasik müziğin en önemli isimlerinden olan Wolfgang Amadeus Mozart'ın 1784-1787 yıllarını geçirdiği ve Figaro'nun Düğünü isimli eserini bestelediği ev... 

  2-) Ne yedim?

  - Natsu Sushi'de lezzetli sushilere, noodlelara ve tavuklara doydum ! ( dev hizmet: Gumpendorfer Str. 45, 1060 Wien, Avusturya )

  sinitzel, 5-6 € menüleri her yerde bulabilirsiniz, ben çok düşkün olmadığım için lezzet konusunda "mutlakalarla" dolu önerilerim olamayacak.

  - kahvaltı, size en yakın Bäckerei, DerMann'i bulun, çikolatalı kruvasanını ve kahvesini deneyin !

  - dondurma, tek cevap:  zanoni ! mangolu ve limonlu mükemmel.

  - tatlı: viyana'da cupcake nerde yenir sorusunun yaniti cok basit : cupcakes wien! hafif krema, lezzetli kek, huzurlu ortam. cupcakelerin fiyatları 4-6€ arasında değişiyor.

  Önceki Yazı
  Ege'de Görülmesi Gereken 3 Antik Kent
  Sonraki Yazı
  Şehir Turu: Brugge