• Şehir Turu: Brugge

  Şehir Turu: Brugge

  Orta Çağ'dan kalma mimarisi, çikolata kokan sokakları, rengarenk evleri, olağanüstü manzaraları ile sanki bu dünyadan değilmiş de, tüm kötülükler onu es geçmiş gibi sakin ve sessiz bir şehir burası.

  Avrupa'nın kargaşası, gürültüsü, turist avı yapan restoran işletmeleri buraya uğramamış. Daha huzurlu bir yer ne zaman görürüm bilmiyorum ama "daha huzurlusu olana dek en huzurlusu Brugge!"

  Şimdiden uyarayım: bu yazı Brugge'u gezermiş gibi hissetmenizi bile sağlamayabilir:) Gidip görmeli, o atmosferi yerinde yaşamalısınız... Ama şehri birlikte, yakından incelemekte fayda var;

  1) Görülecek Yerler

  a) Brugge Çan Kulesi: Şehrin ve ülkenin en önemli yapılarından olan çan kulesinin yapımı 1200'lere dayanıyor. Yaşadığı büyük yangınlardan sonra ev sahipliği yaptığı belgeleri büyük ölçüde kaybeden yapıya çıkmak için toplamda 366 merdiven basamağını tırmanmanız gerekiyor.

  b) Çarşı: 1200'lü yıllardan sonra artan ünüyle beraber meydanında birçok balo ve gösteri düzenlenen çarşı, renkli evleri restoranlardan gelen klasik müziği, at arabaları ve kuşlarıyla gerçek olmayacak kadar güzel ! Günümüzde noel pazarı gibi pek çok önemli pazara da ev sahipliği yapan çarşıya 1997 yılında bir de park alanı ilave edilmiş.

  c) Bizim Leydi Kilisesi: 122 metre yüksekliğiyle şehrin en uzun yapısı olan kilise, geniş bahçesi, hemen yanındaki evler ve kanalla birlikte küçük bi' tablo gibi. Michelangelo'nun yaptığı, Çocuk İsa ve Meryem'in tasvir edildiği Brüj'lü Madonna'da bu yapıda yer almakta.(eserin geçirdiği olaylardan sonra epeyce korunduğunu ve isteseniz bile 5m'den fazla yaklaşamayacağınızı belirtmekte de fayda var.)

  d) Minnewater Park: Aşk gölü anlamına gelen Minnewater, arkadaşlarınızla vakit geçirmek, uzun yürüyüşler yapmak ve kitap okumak için birebir! Geniş bir kanal manzarası da bulunan parkı gezdikten sonra 15-20 dakikalık bir yürüyüşle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

  Ne Yedim/İçtim ?

  Sıcak Çikolata: dım dım dım adres belli, slogan belli, lezzet belli...

  Waffle: adım başı bi' wafflecı göreceksiniz, eğer ağır lezzetlerden hoşlanmıyorsanız krema koydurtmanızı tavsiye etmem... Çünkü Belçika çikolatası yeterince ağır. Fiyatlar 5-8€ arasında değişiyor. Bir waffleı da tek başınıza yemeniz biraz imkansız görünüyor! :)

  Bira: Zamanında "her eve bira dağıtımı yapılacak" diye haberlerlere çıkan Brugge'de 1€'dan başlayan bira fiyatları ufka doğru uzanıyor...

  Önceki Yazı
  Şehir Turu: Viyana
  Sonraki Yazı
  Şehir Turu: Berlin