• Şehir Turu: Berlin

  Şehir Turu: Berlin

  Berlin'i yürüyürek gezmenin, kreuzberg sokaklarındaki manzaraları görmüş olmanın, sokak lezzetlerini tadabilmenin, en sevdiğim yazarların hep söylediği o "Berlin'in mistik havası"nı yerinde almış olmanın verdiği gururla söyleyebilirim ki, Berlin çok, çok, çok farklı, bizlere çok yakın, bir o kadar da çook uzak, bohem, soğuk, yağmurlu, gizemli ve karmaşık bir şehir.

  Klasik gezilip, görülebilecekler listemize başlayalım;

  1) Görülecek Yerler

  a) Brandenburg Kapısı: Soğuk savaş boyunca Doğu Berlin'de bulunan Brandenburger Kapısı, uzunca bir yürüyüşten sonra karşımıza çıktığından mı, gökyüzünün o günki güzelliğinden mi bilmiyorum gözüme çok görkemli görünmüştü. 26m yüksekliğindeki yapının açılış tarihi 1791. 

  b) Checkpoint Charlie: Doğu-Batı Berlin'in geçiş noktası olan Checkpoint Charlie, Friedrichstraße üzerindeki karmaşaya, günümüz dünyasına rağmen bizi yakamızdan tutup o günlere götürmeyi başardı.

  c) Berlin Duvarı:  9 Kasım 1989 yılında yıkılan duvarın kimi kesimine anıt amacıyla hiç dokunulmadı. Dünya tarihinin en büyük olaylarından biri olan duvarın kalıntılara dokunmak, bir zamanlar şehri çevrelediği yerlerden şimdilerde yükselen binaları görmek bambaşka bir deneyim.

  d) East Side Gallery: Berlin Duvarı'nın 1.3 km uzunluğundaki parçası olan East Side Gallery,uluslararası bir özgürlük anıtı... Üzerindeki bibirinden değerli çalışmaları görmelisiniz !

  e) Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı: Diğer adıyla Holokost Anıtı... Holokost’da hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmış, sizleri çok uzaklara götürecek olan anıt... 2005 yılında açılan anıt, pazartesi günleri kapalı.

  f) Berlin Zafer Sütunu: 1864 yılında,kinci Schleswig Savaşındaki Prusya zaferinin anısına tasarlanan eserin yüksekliği 67m.

  Neler Yedim?

  a) Mustafa's Gemüse Kebap: Utanarak itiraf ediyorum, Berlin'de en merak ettiğim şey Mustafa's Gemüse Kebap'tı... Bu kadar övülen, anlata anlata bitirilemeyen bir lezzeti merak etmemek de olmazdı. Fakat anlattıkları kadar varmış hatta daha fazlası da varmış. Yarım saatten fazla sıra beklediğimiz 15 dk'da bitirdiğimiz Mustafa's Gemüse Kebap, özleniyor, özleniyor, özleniyor...

  b) Currywurst: (Bu yazıyı yazmak giderek zorlaşıyor.) Kızarmış domuz sosisi, ketçap (veya domates salçası)köri sosu... Daha fazla ne söyleyeyim bilmiyorum... 

  Önceki Yazı
  Şehir Turu: Brugge
  Sonraki Yazı
  Aziz Stephan Katedrali