• Röportaj : Sena Turan

  Röportaj : Sena Turan

  Sena Turan Kimdir, bize biraz kendinden bahseder misin ?

  Senelerdir ajanslarda çalışıyorum. İlk olarak eğlence sektöründe Nil Karaibrahimgil'in asistanlığını ve turne menajerliğini yaptım daha sonra 41-29'da ilk sosyal medya ekibimde çalışmaya başladım. Zaman içerisinde pek çok ekiple çalıştım, en sonunda ise "artık kendi şirketimi kuracağım" dedim... ve kendi şirketimi kurdum.


  Sosyal medya gelecek planlarında var mıydı ?

  84’lü olduğumu düşünürsen :) eğlence sektöründe çalışmaya başladığımda sosyal medya yeni yeni çıkmaya başlamıştı... 2006’dan falan bahsediyorum. Fakat ben Amerika'da okuduğumdan sadece okul e-mailleriyle Facebook açmış ve buradaki pek çok insanla birlikte önce ilk sosyal medya diyeceğimiz oluşumu kullanmış oldum. Sonrasında Nil'le çalışırken bunun çok büyük bir güç olduğunu anladım. Bir çok insan sosyal medya aracılığıyla seninle çok rahat bir şekilde iletişim kurabiliyor. Nil'in sosyal medyasını düzenledik ve zamanla da çok sevdiğim bir yer haline gelmeye başladı. Ben 2 yıl iletişim tarihi okudum, onu bırakıp Uluslararası İlişkilerden mezun oldum. Yani reklam, sanat ve iletişimin arasındaydım. Sosyal medya da bunları bir arada kullanabileceğim bir yer oldu.

  Senin için farklı olan bir sosyal paylaşım mecrası var mı?

  Kesinlikle instagram... İnstagram'ı ilk açan insanlardan biriyim. Hilton'la çalıştığımız sırada onlara İnstagram'dan bahsedip "çok yeni, değişik bir mecra ve daha hiçbir marka bir şey yapmadı" dedik... Ve Anı Yakala diye bir proje yazdık. Böylelikle aslında Türkiye'deki ilk İnstagram projesini yaptık. İlk İnstagram projesi açısından da İnstagramla aramda bir gönül bağım var :)  E bir de fotoğrafçılık noktası var. Normalde e-maille atacağım bir fotoğrafı bu mecra üzerinden onbinlerce insana ulaştırabiliyorum.
     İnstagram'da içtiğimiz sıradan bir kahve bile inanılmaz dekorasyonlarla çıkıyor karşımıza... Senin için nasıl peki? Fotoğraflarını koyduğun kahveler, çaylar içilmek için mi paylaşılmak için mi?

  Doğruyu söyleyeyim bazıları içilmek bazıları fotoğrafı çekilmek için :) Örneğin bu sabah kendi kahvemi içerken başka bir kahve yapıp onun fotoğrafını çektim. Fakat kesinlikle kendi kahvemi içiyorum. Ama eski postalarıma gidince de şuan İnstagram'da olan pek çok trendi fotoğraflamışım... Dolayısıyla İnstagram hayatımın bir parçası fakat asla obsesyon yapacağım bir şey değil...

  Gelecekte Sosyal Medya ne durumda olur ?

  Bazı insanlar için çok büyük hayal kırıklığı olacak... Çünkü bugün Türkiye'de sosyal medya yasaklansa hiç para kazanamayacak insanlar olabilir.

  Denemenlazım ne peki? Biraz da ondan bahseder misin ?

  Ben, bir şey yapmadan önce mutlaka "bunu denemem lazım" derim. Budan seneler önce daha fazla seyahet etmek fırsatı buluyordum. Bir hafta Tayland'a gidiyor, bir hafta kendimi Paris'te  bululyordum. Fakat bunu bir yerlere fotoğraf koymak için değil de "deneyimlemek" için yapıyordum. Bu Platformda amacım başka insanların da bir şeyleri deneyimlemesi... Sadece kendim bir şeyler yapayım istemiyorum. Hiç ismi duyulmamış, takipçisi olamayan bir isim de gezip denemenlazım üzerinden bizlerle içerik paylaşabilmeli... Umarım platform büyür... herkesi bir yerlere gönderebilirim, insanlar eğlensin, sevinsin amacım bu.

  İçerik üretmeye yeni başlamış isimlere tavsiyelerin neler ?

  Sabırsız olmamalılar. Kendin olmak ve sahte olmamak da çok önemli. Sponsorluklarda dikkatli olmalılar. Beğenmedikleri şeyleri ne olursa olsun paylaşmamalılar. Örneğin ben kendi platformumda ne olursa olsun beğenmediğim içerikleri paylaşmam...
     Kelimelerin sana ne çağrıştırdığını açıklar mısın?

  İnternet?

  İşim :) 7-8 senedir hayatımda çok büyük bir yerde. İşim olmadan önce de Amerika'da da çok kullandığım bir şeydi. İnternet, bilgidir, öğrenmek, açılmak, her şey...

  Akıllı Telefon?

  Başa bela :) Kolaylık, hayatın çözümü... Örneğin hemen aileme,arkadaşlarıma ulaşabilmek.

  Blogger?

  Bu kelime şu an blogger'ların bile sevmediği bir kelime oldu :) Blogger aslında deneyim insanı olmalı. Deneyen, anlatan... Fakat o da bir mesleğe dönüştüğünden değişmeye başladı. En başta keyifti ve daha farklıydı. Fakat bu kötü bir şey mi? Hayır... İnsanların bu şekilde para kazanması da harika.

  Fotoğraf ?

  Her şey :) o kadar seviyorum ki fotoğraf çekmeyi...  "An"dır fotoğraf ve bendeki yeri çok başka.

  Sorularımı cevapladığın için teşekkür ederim :)

  Ben teşekkür ederim :)

  Önceki Röportaj
  Röportaj : Ilgın Özgan
  Sonraki Röportaj
  Röportaj : Kerimcan Akduman