• Ressamlar Tepesi

  Ressamlar Tepesi

  Ressamlar Tepesi, yani Place du Tertre, Paris’te en sevdiğim yerleden, bakmayın tepe dediklerine, burası kocaman bir meydan. Hem de ressamlarla, boyalarla, tuvallerle dolu bir meydan... Yıllar önce çok önemli isimlerin buralarda çalıştığını, resimler yaptığını düşünmek bile heyecanlanmama yetti. Belki Pablo Picasso da şu köşede resim yapmıştır kim bilir :) 

  Ressamlar tepesi'nin sadece ressamlar için önemli olduğunu sanmayın. Burası 1800’lerde  heykeltıraşlara, yazarlara, şairlere ve daha birçok sanatçıya ev sahipliği yapmış. Birçok dünyaca ünlü sanatçının Montmartre Tepesi'nde stüdyoları bulunuyor, bunlardan bazıları Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh ve Amedeo Modigliani...

  Ayrıca belirtmekte fayda var : L'Espace Salvador Dalí, tamamen Salvador Dali 'nin heykel ve çizimlerini adanmış bir müze ve burayı gezmek için Ressamlar Tepesinden birkaç adım uzaklaşmanız yeterli.

  Buradaki sokaklar, evler, restoranlar çok şirin. Eyfel çevresinde sıkıldığınız o kalabalık buralara hiç uğramıyor... Öyle ki vintage dükkanlar ve kafeler sakince sizi bekliyor. Restoranların en ünlüsü La Mere Catherine... Çoğu yerde okuyabileceğiniz gibi buranın geçmişi 1793 yılına kadar uzanıyor. 

  Paris'de kalabalıktan uzak, güzel yerler görmek isterseniz yolunuzu buralara düşürün :)

  Önceki Yazı
  Berlin Zafer Sütunu
  Sonraki Yazı
  Mini Tur: Cinque Terre