• Özel Fener Rum Lisesi

  Özel Fener Rum Lisesi

  Rengarenk evleri, cıvıl cıvıl sokakları, vintage mağazaları ve kafeleriyle harika bir dünya olan Balat'ın belki de en çok beğendiğim yapısı, Özel Fener Rum Lisesi ve İlköğretim Okulu, İstanbul'da hatta ülkemizde faaliyet gösteren çok az sayıdaki Rum eğitim kurumlarından biri.

  Büyüleyici mimari yapısı ve tarihsel değeri ile bence İstanbul’un en görkemli binalarından biri.

  Balat sokaklarını gezerken aniden karşımıza çıkan ve bizleri kendine hayran bırakan okulun sadece bahçesini ve ilk katını gezmek mümkün. Sancaklar Yokuşu’nda bulunan okul, kırmızı tuğlalardan yaptırıldığı için “Kırmızı Okul” diye biliniyormuş. Özellikle renginden etkilendiğimiz yapının içi de dışı kadar güzel. yüksek camlı, eski sıralarla kaplı sınıfları görülmeye değer. 18 kişilik sınıflarda yerlerdeki işlemelerden pencere kenarlarındaki oymalara kadar her şey eşsiz bir atmosfer yaratıyor.
   

   

  Okul hakkında tarihsel açıdan " İstanbul´un fethinden sonra Bizans´ın yönetici sınıfı ve tüccarları kenti terk ederek Ege adaları, İtalya ve Fransa´ya sığınmıştır. Fatih Sultan Mehmet, 1454´te, tüm İstanbullu Ortodoksları kente geri çağırdı. Bu çağrısını bir fermanla resmileştiren Fatih, Ortodokslar´ın kendi dillerinde eğitim yapabileceklerini, patrikhanelerini yeniden ihya edebilecekleri ve tüm ibadetlerinin eskiden olduğu gibi serbestçe yerine getirebileceklerini bildirdi. Bunun üzerine İstanbul´dan ayrılmış olan eski Bizanslılar gruplar halinde kente geri döndü.Patrikhane, o dönemde Fatih Camii´nin bulunduğu, Oniki Havariler Manastırı´na yerleştirildi. Daha sonra Fethiye Kilisesi´ne nakledilen Patriklik makamı son olarak Fener´deki bugünkü yerine taşındı. Patrik Gennadios ile Fatih Sultan arasında yapılan anlaşma gereği 1454´te Fener sınırları içinde bir okul kuruldu. Yüzyıllar içinde adı, "Patrikhane Akademisi" ya da "Rum Mekteb-i Kebiri" olarak anılan bu eğitim kurumuna Osmanlı geniş olanaklar sağladı.Okul 1861´den sonra klasik eğitim veren bir liseye dönüştü. Günümüze kadar ulaşan görkemli bina 1881´de mimar Dimadis tarafından inşa edildi. 1903´te okulun bünyesine, ilkokul öğretmeni yetiştirmeye yönelik, klasik filoloji ve pedogoji eğitimi veren bölüm eklendi." şeklinde bilgileri okuyunca yapıya ilgimiz daha da arttı. Bu tarihsel yapının içinde bulunan ve farklı hikayelere ev sahipliği yapan memur odalarını, geniş koridorları,yüksek merdivenleri ve daha nicesini kesinikle gidip görmelisiniz.

  Önceki Yazı
  Limonata Durakları !
  Sonraki Yazı
  Turist Gibi