• "Oralar"ın hamur işleri

  Nereden bakarsanız bakın "İtalyan" sempatizanlığını farkedeceğiniz balkanların pizzasını, kruvasanını, çeşit çeşit hamur işini nerelerde denedim? en çok neredekini beğendim? Fransada'ki lezzetini tahmin bile edemediğim kruvasını nasıl tanıdım ?

 • Şehir turu: Nevşehir !

  Şehir turu: Nevşehir !

  Çok uzun zamandır yazmaya çalışıp, sonunda yazıp bitirdiğim bi' yazı bu.
  Nevşehir'de gördüğümüz,çadırı kurduğumuz, en çok beğendiğimiz, bol bol yürüyüp de ulaştığımız yerleri, yeyip içtiklerimizi, tanışıp çok sevdiklerimizi, ilk defa görüp tarihine hayran kaldıklarımızı yazmaya çalışacağım. İstanbul'dan Nevşehir'e olan yolculuğumuz, otobüsümüzün bozulmasını, yeni otobüsü 3 saat bekleyişimizi ve dışarıda azıcık üşüyüşümüzü saymazsak güzeldi... 

 • Turist Gibi

  Turist Gibi

  İstanbul'da boş bir günde ne yapılır, nerelere gidilir? ne yenir? ne içilir? en çok nereli görsek iyi olur ? İstanbul'da turist gibi yaşamak, sadece, kalabalığa aldırmamak ve trafiğe lanet okumamak anlamına gelmiyor :) Sultanahmet'te, her gün yanından geçtiğimiz, tarihi taş duvarlara dokunup onları hissetmeye çalışan turistlere gülerek baktığımızdan, Dolmabahçe'nin bitmez tükenmez kalabalığını artık "görmememizden", karşıya geçip de kocaman bir çınarın altında kahvaltı keyfine varmadığımızdan, her şeyi zaman kaybı ve "dönüş yolunda trafiğe takılma" olarak gördüğümüzden sadece bir gün için bile turist gibi yaşamaya hepimizin ihtiyacı var. Evden koca koca sırt çantalarıyla çıkıp, toplu taşımada jeton kullanıp, restoranlarda uçuk "turist" hesabı ödemeli bir gün değil bu. sadece etrafı biraz daha dikkatli incelemek aslında. yani "hmm ne eski binaymış" demek yerine orada kimlerin, ne zaman yaşadığını öğrenmek, belki meraktan girip eski döşemelere basmak bizlere çok daha iyi gelecek.

 • Özel Fener Rum Lisesi

  Özel Fener Rum Lisesi

  Rengarenk evleri, cıvıl cıvıl sokakları, vintage mağazaları ve kafeleriyle harika bir dünya olan Balat'ın belki de en çok beğendiğim yapısı, Özel Fener Rum Lisesi ve İlköğretim Okulu, İstanbul'da hatta ülkemizde faaliyet gösteren çok az sayıdaki Rum eğitim kurumlarından biri.

 • Limonata Durakları !

  Limonata Durakları !

  Havalar ısınınca nereye gidersek gidelim elimiz menüdeki taze sıkılmış meyve sularına ve soğuk kahvelere gidiyor. Kış aylarının kurtarıcı olan sıcacık kahveleri çayları çoktan bir tarafa attık bile. Benim için yaz aylarının vazgeçilmezi kesinlikle limonata ! Güzel bir limonata, kararında şekeri, kıvamı ve yeterli limonuyla beni kendine hayran bırakabilir :)

 • Tarihi sokaklarda 1 gün !

  Tarihi sokaklarda 1 gün !

  Bugün, kafe kafe gezmek yerine sokak sokak gezmeye karar verdik. Bebek'in küçük, taş kaldırımlı yollarından geçtik, 60 yıllık mahalle sakinleriyle sohbet ettik, hiç bilinmeyen küçük bir kilise keşfedip hikayesini dinledik. Kalabalık ve gürültülü Bebek sahilden sıkılıp semtin yukarı taraflarını görmek bizleri çok şaşırttı. Çünkü her yeni sohbette, o kargaşanın içerisinde farklı bir dünya bulduk.