• Mini Tur: Cinque Terre

  Mini Tur: Cinque Terre

  Beş Toprak anlamına gelen Cinque Terre, Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore isimli 5 köyden oluşmakta.

  Engebeli koyları, renkli evlerle kaplanmış tepeleri, güneşin doğuşunu izleyip gördüğünüz manzara karşısında büyüleneceğiniz sahilleri, pizza kokan daracık sokakları, her zaman kalabalık olan tren istasyonları ve daha nicesi... 

  Cinque Terre'de ne yapılır?

  Çoğumuzun bilgisayarlarımızın arkaplanlarından tanıdığı manzaralara ulaşmak için uzun bir tırmanış yapmak gerekiyor, Cinque Terre'ye gelirken aracınızı en güvenli bulduğunuz yere park edin çünkü yolun bundan sonrasına trenle ve tırmanarak devam edeceğiz ! Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bölgenin sahilini en beğendiğim köyü Monterosso oldu, İtalya'nın en turistik yerlerinden biri olması nedeniyle sahiller epey kalabalık oluyor. Fakat güzel haber: istediğiniz sahile çadır kurabiliyorsunuz yani kimsecikler yokken sabahın ilk ışıklarında da denizin tadını çıkarabilirsiniz.

  Köylerin en meşhur lezzetleri tabii ki deniz mahsülleri, hemen her köyde bulunan şirin restorantlarda dilediğiniz gibi karnınızı doyurabilirsiniz. İtalya'ya gelmişken pizza yemeden dönmeyelim derseniz de pizza fiyatları 5€'dan başlıyor ve ufka doğru uzanıyor...Kahvaltı için Manarola'nın sabah saatlerinde kahve ve kruvasan kokan sokaklarını tercih etmiştim. Hele bir de deniz gören bir masa bulabildiniz mi oradan kalkmanız epey uzun sürecektir. Öğlen saatlerine kadar kahve+kruvasan için çeşitli kampanyalar yapılmakta, kahvaltınız için ortalama 7-10€ ödeyeceksinizdir.

  Konaklama için La Spezia'yı tercih ederseniz daha fazla seçeneğiniz olacaktır fakat benim gibi çadırınızla geziyorsanız önerim tabii ki en beğendiğiniz sahile çadırınızı kurup dalga sesleriyle uyumanız olacaktır :)

  Yapmadan Gelmeyelim: 

  Vernezza manzarasını izlemek için uzun uzun tırmanmanız gerekiyor fakat sonuca değiyor mu: TABİ Kİ !

  Pizzanızı restoranın içine kapanıp değil de Manaola'nın geniş merdivenlerinde oturarak yeyin.

  Hediyelik eşyaların, buzdolabı magnetlerinin arasında kaybolmaktansa hediye olarak hemen her adada satılan paketlenmiş özel makarnalardan alın.

  Monterosso'da denize girmeyi unutmayın .

  Boş bir yer bulursanız siz de Vernazza'da aşkınızı kilide yazın:)

  Önceki Yazı
  Ressamlar Tepesi
  Sonraki Yazı
  Matsu'dan: Ucuza Gezerken Hayatta Kalma Rehberi