• Mini Trabzon Rehberi

  Mini Trabzon Rehberi

  Trabzon’a şubat ayında gitmek pek iyi bir fikir değilmiş... Bunu inatla sokak sokak gezerken burnum donmasıyla anlamam pek de iyi olmadı. Neyse, siz bence bahar aylarında gidin çünkü yazın da korkunç nemli oluyor, nefes alınmıyor. Ayrıca arada İstanbul-Trabzon biletleri çok komik fiyatlara düşüyor, siz de benim gibi rutin olarak ucuz bilet kovalıyorsanız arada bu şehre de göz atabilirsiniz. Havaalanı şehir merkezine çok yakın, minibüslerle 15-20 dakikada şehir merkezindesiniz ortalama 5 lira bu minibüsler haberiniz olsun.

  Tamam hadi, Matsu'yla mini Trabzon rehberine başlayalım!

  Sürmene/Memiş Ağa Konağı

   

  Kendi balları, reçelleri, yediğim en lezzetlilerinden biri olan ama porsiyonu azıcık küçük olan kuymaklarıyla sadece kahvaltıya değil manzaraya da doyacağınız Memiş Ağa konağında haftasonu kahvaltılarınız için rezervasyonunuzu unutmamanızda fayda var. (Kişi başı ortalama 25-30lira)

  Balık Çorbası

  Açıkcası balık çorbasını soğuk havada inatla gezerek hasta olduğum için içtim. Gideyim de şu restoranda balık çorbası içeyim diye bir düşüncem yoktu. Zaten ara sokakların birince herhangibir esnaf lokantasında denedim bu lezzeti. Ve çok sevdim, kısa sürede iyileşmemde de çok büyük payı var bence, taaaa oralaa, balık dünyasının cennetine gitmişken balık çobası denememek de olmazmış yani, yanına da karışık bi kaç balık tava, salata, turşu denedik, çok da memnun kaldım.

  Sürmene Gültepe Köyü

  Eski Rum köyü, yeşile ve sessizliğe doyacaksınız, şelaleler, kuş sesleri ve sonu görünmeyen ormanlar huzur için yeter de artar bile. Sürmene merkezden otalama 10-15 dk uzaklıkta.

  Uzun Göl

  Evet çok güzel, manzara büyüleyici... Fakat yapılaşma o kadar çirkin ve Arap turistlerin ilgisini çekmek için öylesine kalitesiz işler yapılmış ki kalabalıktan, gürültüden uzaklaşıp manzarayı izlemek için biraz yürümeniz gerekiyor. Böylesine güzel bir doğal harikayı nasıl olur da mahvedebilirler aklı almıyor. Bunca yakarışa rağmen tabi ki gidin görün, güzel bir manzara, eşsiz doğa, tertemiz hava. (Gidip manzaranın tam ortasından yükselen çirkin otelleri ve Arapça tabelaları görünce beni anlayacaksınız.)

  Sürmene Yılmaz Pide

  Yılmaz pide hakkında ne yazarsam yazayım az kalacak. Mutlaka gidin MUTLAKA. Favorim kıymalı,peynirli ve kavurmalıdan oluşan karışık pide.

  Adres: Soğuksu Mahallesi, Çamlıca Sk. 43/A, 61600

  Sürmene Nejla Hanım Ev Tatlıları'nda Laz Böreği

  Laz böreği çok değişik bir tatlı, herkesin sevebileceğini düşünmüyorum. Çok şekerli fakat çayın yanında iyi gidiyor. Ben sevdim ama tabii ki ama bayılmadım. Bu işi en iyi Nejla Hanım Ev Tatlıları yapıyormuş, dediğim gibi mükemmel değildi ama oraya özgü yerel bir lezzeti denemek keyifliydi.

  Adres: Söğütlü Mahallesi, 61310 Yıldızlı/Akçaabat

  Atatük Köşkü

  Atatürk'ün 1934 ve 1937 yıllarında, Trabzon ziyaretlerinde kullandığı köşk, şimdilerde Atatürk Müzesi, olarak kullanılıyor. O zamanki eşyaları görmek, Atatürk'ün en sevdiği manzaralardan birine onun balkonundan bakmak çok güzeldi.

  Adres: Soğuksu Mahallesi, Ata Cad., 61040 Merkez/Ortahisar

  Önceki Yazı
  Eskişehir Durakları: 78 Coffee & Director's Cup