• Matsu'dan: Ucuza Gezerken Hayatta Kalma Rehberi

  Matsu'dan: Ucuza Gezerken Hayatta Kalma Rehberi

  Sırt çantanız ve çadırınızla beraberken en verimli nasıl gezersiniz? Bütçenizi seyahat rotanıza, şehirdeki göz alıcı etkniliklere, yerel tatlara, müzelere göre nasıl planlamanız gerekir?

  Yukarıdaki sorulara hemen her seyahatten önce birçok cevap düşünüyorum. Gideceğim şehirle ilgili yazıları okumaya, çadırım yanımda olmayacaksa iyi lokasyonlu hostelleri, farklı alternatifleri araştırmaya, oranın Instagram fenomenlerini stalklamaya kadar gidiyor iş. Eğer bir şehre 3-4 günden fazla ayırmayacaksam o süre içinde şehri nasıl daha iyi tanır, keyfini daha çok çıkarırım onu düşünürüm, orada yaşayan insanlar gibi kahvaltı ve piknik yapmayı, iş çıkışında uğranılan barları, sokak arasındaki vintage mağazalarını, ufak marketleri, saklı kalmış parkları, pek de hijyenik olmayan sokak lezzetlerini keşfetmeye bayılıyorum. Çünkü bir şehri ne kadar bu şekilde gezerseniz o kadar iyi tanıyorsunuz. 

  Planlı Olun

  Gelelim bütçeme göre seyahatimi nasıl şekillendirdiğime. En önemli adım kesinlikle planlı olmak. Şehirde hangi günde nereye gideceğinizi, ortalama ne kadar para harcayacağınızı gitmeden planlarsanız her şey çok daha kolay olur. Ayrıca şehirlerdeki en uygun lockerlara çantanızı bırakıp gezmek istemeniz en doğal hakkınız bunu da unutmayın ve araştırma listesinize ekleyin:) En sevdiğiniz isimlerin o şehirlerle ilgili tavsiyelerini okuyup uzun uzun listeler yapmayı ve gezeceğiniz yerler hakkında önceden birkaç şey bilmeyi alışkanlık haline getirin. Unutmayın önceden planlanmış her şey seyahat sırasında işinizi kolaylaştırır.

  Ne İstediğinizi Bilin

  Şehri hangi yönleriyle gezmek istediğinizi bilin, kültürel bir geziyse müzelerin saatlerine, online bilette indirimlerine, ortalama sıra bekleme sürenize, açık olduğu günlere bakmayı unutmayın. Eğer "yok müze gezmeyeyim biraz takılayım" diyorsanız ( çok gevşek oldu böyle de...) o zaman mekanların açık olduğu saatlere,günlere, (özellikle öğrenci indirimli mekanlara) bakmanızda da fayda var. Çadırda kalacaksanız camping yerine plaja vs. da çadır kurabileceğinizi unutmayın. Fakat yola çıkmadan önce şu sorunun cevabını çok iyi bilin: SIRTIMDA ÇADIR TAŞIMAK İSTİYOR MUYUM? yok eğer istemiyosanız hostellere,evlere,otellere göz atın ve nasıl bir konfor seçeceğinizden emin olun. Karnınızı doyurmak sizin için sadece bir ihtiyaçsa çoğunlukla şehrin en ucuz maketlerini kullanın CANIMIZ LİDL<3 unutmayın: 20'li tost ekmeği ve dilim peynirler restoran kahvaltılarından çççççççççççççççççoook daha ucuz :) Fakat yerel lezzetleri denemek istiyorsanız sadece internette gördüğünüz fotoğraflardan yola çıkarak hareket etmeyin, alerjik sorunlarınız varsa daha da ince düşünün ve çoğu zaman popüler mekanların önünde çok fazla sıra bekleyeceğiniz ayrıntısını da unutmayın.

  Bütçenizi Hesaplayın

  Seyahate çıkmadan önce gün gün ne kadar harcayacağınızı ortalama bir hesapla bularak bütçenizi buna göre hazırlayın, günlere ne kadar az para ayırırsanız o kadar hesaplı gezersiniz. örneğin 17 günlük avrupa seyahatimde 400€ harcamamdaki en önemli etken her şehre ayrı bir hesap yapmamdı. Böylece kafanıza göre para harcamayıp daha planlı hareket edebiliyorsunuz. 

  Güvenliğinize Dikkat Edin

  Evet sevgili anneler... Sizleri ve 78543 kez hatırlattığınız ayrıntıyı da unutmadım... Eğer ilk seyahatinizse ve paranızın güvenliği için endişeleniyorsanız pek cool değil ama boynunuza ufak cüzdanlardan asıp paranızı kıyafetinizin içinde saklayın. Fakat paranızı bölüp ayrı yerlerde saklama fikrini de atlamayın. Özellikle pasaportunuzu gözünüzün önünden ayırmayın :)

  Gereksiz Alışveriş Yapmayın

  Unutmayın alışverişe ayırdığınız parayla fazladan bir tren-otobüs bileti alıp daha fazla yer görebilirsiniz. Eğer çok istiyorsanız hediyelik eşyalar için kısa bir şehir turu attıktan sonra en uygun olan dükkanları seçin, ilk gördüğünüz yerden alışveiş yapmayın:) Çok beğendiğiniz çok da ucuz olan fakat seyahatiniz boyunca taşırken yorulacağınız ürünleri yavaşça aldığınız yere bırakın. Emin olun 2. günün sonunda çantanız omuzlarınızı kestiğinde o çok ucuz ve güzel şeyi fırlatıp atmak isteyeceksiniz. Gezdiğiniz ülkenin markalarının daha ucuz olacağını ve çok alışveriş yapmak istiyorsanız buradan daha uyguna çıkablieceğiniz unutmayın.

   

   

  Önceki Yazı
  Mini Tur: Cinque Terre
  Sonraki Yazı
  24 Saatte Belgrad Rehberi