• Matcha Nedir/Yararları/Favori Duraklarım

  Matcha Nedir/Yararları/Favori Duraklarım

  Son zamanlarda aşırı kahve tükettiğimden arada farklı lezzetlere yöneliyorum. Evde kahve içip çıkınca dışarıda da farklı bir şeyler denemek istediğimden matcha latte bana yavaştan göz kırpmaya başlamıştı.

  İçmesine içiyordum ama nedir bu matcha,yararları(anne mod:on) bir bakayım dedim. E bakmışken de buraya yazmamak olmazdı. Gelin birlikte çoğumuzun yabancı olduğu bu lezzeti yakından tanıyalım;

  Matcha, aslında yeşil çayın toz haliymiş, yazılanlara göre de sadece Japonya'da yetişiyormuş ve bu çay tüm yeşil çayların içinde en çok besin değerine sahip olan çaymış. okuduğum bir yazıda şöyle diyor; "Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar dahilinde, Alzheimer hastalığı geliştirmek üzere yetiştirilmiş farelere günlük EGCG enjeksiyonlarından sonra, %54’den daha az beta-amiloid oluşumu gözlenmiştir. Beta-amiloid plakları, Alzheimer hastalığında görülen beyin hücresi ölümü ve doku kaybının temel faktörlerinden biri olarak kabul edilir. Tayvan’daki bilim adamları, EGCG’nin, belirli beyin hücrelerinde, monoamin oksidaz tip B (MAO-B) yi düşürdüğünü belirlemişlerdir. MAO, beyindeki dopamin, epinefrin, norepinefrin ve serotonin gibi nörotransmiterlerin parçalanmasından sorumludur. Journal of Clinical Neuroscience’da 2010 yılının Eylül ayında rapor edilmiş bir çalışmada, parkinsonlu laboratuar farelerine epigallokaşetin – 3 – galar verilmiş ve sinir hücre ölümü %50 oranında düşürülmüştür."

  Bu yeşil çayın bir diğer faydası ise metabolizmamızı diğer çaylara göre 4 kat fazla çalıştırmasıymış. Egzersizden hemen önce matcha çayı içersek, egzersiz esnasındaki kalori yakma oranımız %8-10’dan %35-43’e çıkıyormuş.

  Yeşil çayın ince tozu, chasen adı verilen ve bambudan yapılan bir alet kullanarak su ile çırpılıyor. sonrasıda su ya da süt ile arttırılarak içilmeye hazır hale getirilir. (Ben balla da tatlandırıyorum.)

  İstabul'da;

  DemKaraköy, Tea or Coffe ve Müz favori Matcha Latte duraklarımdan!

   

  Önceki Yazı
  Madam Mare Vintage
  Sonraki Yazı
  Han Karaköy