• Berlin Zafer Sütunu

  Berlin Zafer Sütunu

  Berlin'de güne başladıktan sonra  gidip görmek istediğim ilk yer, Zafer Sütunu oldu. Hem çok merkezi bir yerde hem de çocukluğumdan beri hikayesini okuyup fotoğraflarına baktığım bu görkemli anıtı bir kez de canlı canlı görmek istedim :)

  Berlin'in geniş sokaklarına göre da ve epeyce yeşil yollardan geçe geçe Zafer Sütunu'nun bulunduğu yere geliyoruz, zaten ufaktan görünmeye başlayınca ışıltısıyla da hemen dikkatinizi çekecektir.

  (bahsettiğim yol :') )

  1864 yılında Heinrich Strack tarafından İkinci Schleswig Savaşındaki Prusya zaferinin anısına tasarlanan anıt, açılış tarihine kadar iki zafer daha görmüş ve aslında hiç hesapta yokken 2 Eylül 1873'deki açılışında bu zaferlere de atfedilmiş. Anıt, "görkemli" kelimesinin hakkını veriyor çünkü 66.89 metre boyunda ve 35 ton ağırlığında.

  "Altın Else" anlamına gelen Goldelse isimli anıtımızın pek çok parçasının Fransa'da bulunduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Olur da Berlin'i bir de sütunun tepesinden görmek isterseniz 285 basamaklı bir yolunuz olacak, ben çıkmadım ama bir daha yolum düşerse kesinlikle o manzarayı görmek istiyorum.

  Berlin'e gidişinizde Zafer sütunu'nu görüp biraz yürüyün, Brandenburg Kapısı'nın da görkeminde büyülenin, oraların tadını benim için de çıkarın :)

   

  Önceki Yazı
  Berlin İçin En Ucuz 6 İpucu
  Sonraki Yazı
  Ressamlar Tepesi