• 24 Saatte Belgrad Rehberi

  24 Saatte Belgrad Rehberi

  Yükselen Belgrad trendine karşı kayıtsız kalamayarak 2 yıl aradan sonra tekrar Belgrad için yola çıktım, bu kez şehri doya doya gezerek Belgrad'ın tadına vardım. Gelin birlikte 24 saatte Belgrad Rehberi'mize başlayalım !

  Kahvaltı: Ambar Belgrade 

  Sabah erken saatlerde yağan yağmurdan sonra hava çok güzel olmuştu, kahvaltıya Ambar'a gitmeye karar verdim, burada geleneksel kahvaltılarından deneme şansım oldu. Kaymak, zeytin, közlenmiş biber, kuru et bir de sonradan tabi ki yine kaymakla servis edilen bi' börek geldi. Lezzetler şahaneydi, yalnız Belgrad genelinde bir "kahveden pek de anlayamama" durumu olduğu için kahve siparişlerinizde beklentinizi yükseltmemenizde fayda var. Fiyatlar tabii ki uygundu, özellikle böyle güzel bir manzaraya karşı, epey ilgili çalışanlar ve büyük porsiyonlara göre çok komik rakamlar ödüyorsunuz. 

  Adres: Karađorđeva 2 - 4, Belgrade 11000, Sırbistan

   

  Kinez Mihailova

  Kahvaltıdan sonra nehir kenarında kısa bir yürüyüşün ardından Belgrad'ın kalabalık caddesiyle tanışmanın tam zamanı, en gözde restoranlar, hediyelik eşya dükkanları, büyük markalar burada. Pek çok tarihi yapıya da ev sahipliği yapan cadde, güvenlik açısından biraz zayıf... Burada dolaşıp etrafı seyrederken çantalara dikkat etmek gerekiyor :)

   

  Kalemegdan

  Sava'nın Tuna'ya karıştığı alanda bulunan Kalemegdan'ı mümkünse gün batımında görmelisiniz. Büyük Savaş Adası'na da ev sahipliği yapan alana aşağısında kalan hayvanat bahçesi tarafından gierseniz büyük bir pakla karşılaşıyorsunuz burada vakit geçirmek de epey keyifli.

  Skadarlija

  Şehrin bohem bölgesi, epey küçük ama gezmesi çok keyifli. Bir de çok merkezi, şehrin ortasında saklanmış eski bir mahalle. Buradaki her restoran tahmin edebileceğiniz gibi çok turistik, bence mahalleyi şöyle bir gezdikten sonra öğle yemeği için tekrar Knez'e çıkmak daha mantıklı.

  Öğlen: Meşhur Hamurişleri

  Yemek yemeyi çok sevdikleri için tercih edeceğiniz bir hamurişi karşısında üzülmeniz çok zor. Burada ahududulu macaron ve çikolatalı kruvasan favorim, kahvenizle beraber öğle yemeğini Knez manzarasıyla daha hafif geçiştirebilirsiniz.

  Tesla Müzesi

  Görmeniz gereken belki de en önemli müze, rehbersiz gezmemenizi öneririm çünkü çoğu icadı anlamanız için grupla beraber incelemeniz gerekiyor. Buna da rehbersiz bireysel gezenler için izin yok :) Tesla'nın kıyafetlerinin bir kısımın ve "meşhur" kürenin de bulunduğu alt katı gezmek ücretsiz. Müze, şehir meydanına 10 dakika mesafede. Pazartesi günleri kapalı!

  Adres:  Krunska 51, Beograd 11000, Sırbistan

  Ulusal Meclis Binası

  Yapımı 29 yılda tamamlanmış, şehrin göbeğindeki Meclis Binası'nın mimarisi oldukça göz alıcı. Karşısındaki parkta oturup yapıyı ve caddedeki kalabalığı izlemek çok keyifli! :)

  Akşam: Manufaktura Belgrade

  Buralara kadar gelip cevapcici köfte yememek olmaz. yanına da şefin önerisi bacona sarılmış tavuklar. Mekan çok keyifli, dışarısı kadar içerisi de iç açıcı, duvarlar, yemeğinizde kullanılan mazemelerle dolu. Yerlere talaşlar serpilmiş, fiyatlar tabi ki çok uygun, Fotoğraftakilere toplamda yaklaşık 50TL ödedik. Rezervasyona gerek kalmadı, gece saat 2'ye kadar açık.

  Adres: Kralja Petra 13, Beograd 11000, Sırbistan

  Önceki Yazı
  Matsu'dan: Ucuza Gezerken Hayatta Kalma Rehberi
  Sonraki Yazı
  Eskişehir Durakları: 78 Coffee & Director's Cup